środa, 22 listopada 2017

Czego unikać w szamponach do włosów?

Dziś piszę dla was też dość ważny post. Miałam do wyboru kilka niedokończonych, ale stwierdziłam że ten jest najodpowiedniejszy po wczorajszym, również bardzo ważnym poście.
To jak dobierać szampon do naszych włosów ma bardzo ogromne znaczenie. Wiele osób jeszcze do końca nie jest świadoma co tak naprawdę znajduje się w tych super reklamowanych szamponach.
Na rynku dostępnych jest kilkadziesiąt rodzajów tego typu kosmetyków, z których każdy obiecuje niesamowite efekty. Kondycja naszych włosów w dużej mierze zależy od tego, jakie zabiegi na nich stosujemy – czy często je farbujemy, czy używamy suszarki, prostownicy, czy wykonujemy na nich obciążające zabiegi. Dlatego ważne jest, by szampon był nie tylko dopasowany do rodzaju włosów, ale także do naszych nawyków pielęgnacyjnych i upiększających.

Dla mnie szampon to kosmetyk który ma za zadanie oczyścić włosy i skórę głowy, oraz przynieść skórze głowy ulgę. Czyli powinien dobrze domywać zanieczyszczenia, ale też być delikatny.
To co obiecują producenci to kompletna bzdura. Szampon nie zdziała cudów na włosach.
Szampony jak na razie dzieli ma :
-szampony do włosów cienki
-szampony do włosów przetłuszczających się
-szampony do włosów z łupieżem
-szampony do włosów farbowanych i z pasemkami
-szampony do włosów suchych i zniszczonych
-szampony do włosów wypadających
-szampony do włosów normalnych
-szampony dla dzieci
Jak widzicie jest wiele rodzajów, a ten ostatni wypada w tej liście najlepiej składem.

Szampon może umyć włosy i jednocześnie zadbać o ich kondycję. Może też umyć, ale jednocześnie spowodować łupież, zapalenie skóry, przesuszyć włosy. Jakich składników szamponu się wystrzegać, by tego uniknąć? Podam wam kilka przykładów czego powinniśmy unikać w szamponach.

SLS/SLES : Sodium Lauryl Sulfate( nie mylcie z Sodium Laureth Sulfate bo to nie SLS,SLES - to jego etoksylowana forma, bardziej łagodna dla skóry ), Sodium Lauryl Sulfate To inaczej siarczany – detergenty, które są głównym składnikiem płynu do naczyń, ale występują również w produktach do czyszczenia kuchni i łazienki. Ich zadaniem jest oczyszczanie i odtłuszczanie, tak jak w przypadku płynu do mycia naczyń. Ale kto chciałby myć włosy płynem do naczyń? A no... znajdują się one na samym początku składu naszych szamponów do włosów. SLS-y mogą powodować podrażnienia skóry, zaczerwienienie i świąd. A to już prosta droga do łupieżu. Dlatego tym bardziej nie powinny się znaleźć w szamponie do włosów. 

Methylisothiazolinone/Methylchloroisothiazolinone inaczej METHYL : To składnik uczulający i szkodliwy dla skóry. To popularny konserwant, który jest odpowiedzialny za alergie i zapalenia skóry (np. kontaktowe zapalenie skóry). 

Propylene Glycol : pochodna ropy naftowej. W kosmetykach stosowana jest jako rozpuszczalnik. Niestety, też wykazuje działanie rakotwórcze. Uszkadza włos, podrażnia skórę i zaburza jej funkcjonowanie. Silny składnik który nie powinien znajdować się w szamponach. 

PEG (Glikol Polietylenowy), PPG (Glikol Polipropylenowy) : powoduje że skóra głowy staje się bardziej wrażliwa, pulchna przez co pochłania lepiej składniki dobre jak i te złe. Uszkadzają strukturę genetyczną komórek, zanieczyszczone dioxanami mogą być rakotwórcze. W składzie kosmetyku mogą widnieć też jako glikol polietylenowy, polietylenoglikol, poliglikol oksyetylenowy, polioksyetylenoglikol, makrogol, carbowax, polyethylene glycol, polyethylene oxide.

Aluminum Chlorohydrate : zatyka pory w skórze, dzięki czemu hamuje naturalne zjawisko pocenia się. Kumuluje się w organizmie.

Silikony : Silikony nie zawierają żadnych substancji odżywczych i regenerujących. Są stosowane często w szamponach i odżywkach i mają za zadania poprawiać wizualnie wygląd włosów. Może i poprawiają, ale na krótko. Występują pod różnymi nazwami, miedzy innymi: dimethicone copolyol, lauryl methicone copolyol, dimethicone, dimethiconol, cyclomethicone, cyclopentasiloxane, trimethylsilylamodimethicone, trimethylsiloxysilicates.

 Jak wiecie już co nie co jakich składników należy unikać. Teraz przedstawię wam bardzo dobrze znany szampon, dość pięknie reklamowany, a w jego składnie na czerwono zaznaczę to co nie powinno się znajdować w szamponie, a na zielono, to co jest ok, a na niebiesko to co jest bezpieczne.


Aqua,Sodium Laureth Sulfate,Cocamidopropyl Betaine,Sodium Chloride,
Ceramide NP,Hydrolyzed Keratin,Panthenol, Macadamia Ternifolia Seed Oil,
Disodium Cocoamphodiacetate,Glycol Distearate, Citric Acid,Sodium Benzoate,
Cocamide Mea,Dimethicone,PEG-7 Glyceryl Cocoate,Parfum,
Laureth-4,peg-40 Hydrogenated Castor Oil,Guar Hydroxypropyltrimonium Chloride,
Hydrogenated Castor OilMica,Hexyl Cinnamal,Laureth-23Glycerin,
Benzyl AlcoholLinaloolCitronellol,LimonenePropylene Glycol,CI 77891

Szampon który wam przedstawiłam to : SYOSS Ceramide Complex, Szampon do włosów osłabionych i łamliwych . A teraz wyciągnijcie wnioski. Chcecie używać takich kosmetyków które w swoim składzie mają tyle złych składników ? Moim zdaniem taki szampon nadaje się do mycia podłogi.

Dla porównania zrobię teraz dla was szampon dla dzieci który moim zdaniem jest godny polecenia i nadaje się dla każdego.

Aqua, Sorbitol, Cocamidopropyl Hydroxysultaine, Cocamidopropyl Betaine, Lauryl Glucoside, Coco-Glucoside, Glyceryl Oleate, Sodium Chloride, Prunus Amygdalus Dulcis Seed Extract, Glycerin, Citric Acid, p-Anisic Acid, Lactic Acid, Parfum

Szampon który wam przedstawiłam to : HiPP Babysanft, Szampon dla dzieci
Teraz możecie wyciągnąć wnioski. Lepiej kupić tani i łagodny czy reklamówkę?

Jeśli szukasz naturalnej alternatywy dla szamponu, napiszę kilka sprawdzonych sposobów na domowy szampon :

Domowy przepis na szampon z miodem : kastylijskie mydło w płynie, miód pszczeli i przegotowana woda. Wymieszaj pół szklanki mydła z połową szklanki wody i szklanką miodu w zakręcanej butelce. I szampon gotowy.

Domowy przepis na szampon z aloesem : Do przygotowania szamponu potrzebne będą cztery składniki: gliceryna (5 ml), żel z aloesu (jedna łyżka stołowa), mydło kastylijskie w płynie (60 ml) i olej roślinny (1 ml). Umieść wszystkie składniki w pojemniku i wymieszaj łyżką lub za pomocą miksera. Następnie, dodaj olejek według własnych preferencji.

Szampon z mydła i wody destylowej : będziesz potrzebować 70 g twardego mydła i 800 ml wody destylowanej. Twarde mydło najpierw musisz zetrzeć na tartce, a poźniej zalać gotującą się wodą destylową.

Jak wam się podoba dzisiejszy post ?
Zapraszam na kolejne, niebawem. Zostaw komentarz, odwdzięczę się.

3 komentarze:

  1. Warto wiedzieć, nie miałam pojęcia ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Staram się zwracać uwagę na składy, ale nie umiem spamiętać szczegółowo tego co jest dobre dla włosów... Jednak już dawno przerzuciłam się na szampony dla dzieci. Raz na dwa tygodnie używam mocniejszego.
    Co do Twojego komentarza na moim blogu: tak, to o mnie ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jest fajna aplikacja z której skanuje się kod i wyświetla się opis oraz to czy jest dobra, długo z niej korzystałam ale już trochę znam się na składach i jej nie potrzebuje. Wystarczy zapamietać to co znajduje się na 3-5 miejsc po wodzie w składzie, najlepiej w tych dobrych szamponach i będzie łatwo cokolwiek wybierać.


      +Trzymaj się cieplutko, Twój profil jest bardzo osobisty i emocjonalny, mam nadzieję że wszystko będzie dobrze! Nie jesteś sama, są ludzie którzy ci pomogą. ;* Pozdrawiam

      Usuń

.